Kronika

Benefiční koncert pro děti

2009 05 31 012 deti pavoucci

Liberec-Ruprechtice, 31. 5. 2009  Zdeněk si neříká: „Bylo by dobré udělat …“, nepřemýšlí: „Neměl by někdo jiný …?“. Prostě jde a obvolá, pozve, zorganizuje. Nějak tak se kdysi „narodil“ i Ekumenický benefiční koncert ve prospěch Dětského diagnostického ústavu v Liberci, zkráceně říkame EKU-BENE pro DDÚ.

Už několik let „fungovaly“ lednové koncerty v rámci ekumenického týdne modliteb, při kterých často mrzli i katolíci zvyklí na studené kostely. Po jednom takovémto „zmrzlém koncertě“ se Zdeňkovi začalo honit hlavou, že by bylo hezké také jednou hrát a zpívat v teple, třeba někdy na jaře. A že by bylo hezké, aby koncert nebyl „přikázán shůry“ jako ten lednový, ale abychom se sešli z vlastní vůle, dobrovolně . A aby byl něčím jiný, nový, nejlépe charitativní, tedy benefiční a to nejlépe pro nějaký dětský domov.

A pak Zdeněk šel a obvolal, pozval … a zorganizoval 1. Ekumenický benefiční koncert ve prospěch Dětského diagnostického ústavu v Liberci. Za rok zorganizoval 2. koncert, za další rok 3., … až vznikla tradice a svatodušní neděli si už bez dětí z DDÚ a koncertu část Liberce neumí ani představit. Během tolika let společného muzicírování vznikla lidská pouta napříč církvemi a sbory, zastoupenými v Liberci a občas i v Jablonci n.N., i přátelství mezi námi a DDÚ, zejména mezi Zdeňkem a PhDr. Lányovou, ředitelkou DDÚ. Letos více než jindy jsme všichni cítili, že nejde jen o zpívání, ale o to, alespoň na chvíli umožnit pocit přijetí a lásky dětem, které ve svém krátkém životě příliš lásky nedostaly. Cítili jsme se jako rodina, která je tu pro své děti.

2009_05_31_082_schola_od_3a-detail 300x225Na tomto koncertě se objevil i zcela nový prvek – hudební spolupráce s dětmi z DDÚ. My (Schola od 3A) jsme na nástroje doprovodili vystoupení Jarky, Jany a jejich vychovatelky Aleny a ony pak jako hosté zpívaly s námi.

Kromě vlastního vystoupení děti z DDÚ vždy pro všechny připraví spoustu vlastnoručně vyrobených dárků. Opravdu krásných dárků! Ale když nám paní Lányová řekla, že děti i po letech na koncert vzpomínají jako na krásný zážitek, byl to dárek ze všech nejkrásnější.