Kronika

Nahrávání 3. CD "Slunce z Nazaretu"

FotkyLiberec – Rochlice, 11. – 12. 10. 2008„Školní rok“ 2008 – 2009 jsme začali opravdu intenzivně: nejprve návštěva v Halle (v naší spřátelené františkánské farnosti) a hned týden na to nahrávání CD. Nahrát CD se „Scholou od 3A“ není tak jednoduché, jak by se zdálo. Repertoár scholy je docela široký (kolem 200 písní) a díky průběžné každoroční obměně členů vždy chvíli trvá, než písně secvičíme.

Těžiště naší činnosti je totiž v hudebním doprovázení mše a písně proto neustále obměňujeme podle aktuálního liturgického období. Ale přihodilo se, že jsme několik let po sobě zpívali ve stejném složení, takže nacvičených písní bylo víc a byly secvičeny lépe. 2008 10 12 049 honzau elias magdaAdventní a vánoční písně obsažené na 3. CD se přece jen nezpívají tak často :-), aby si mohly dokonale „sednout“ a byly „nahráníschopné“ během jednoho školního roku. 2008 10 11 016 dominikaAsi bych se neměla rozepisovat o problémech, které nahrávání CD provázely, ale jistě každý, kdo někdy něco organizoval, ví, že ne vše jde vždy podle plánu :-). My jsme např. téměř do poslední chvíle nevěděli, jestli na CD uslyšíte také violoncello. Kdo umí rozlišit jednotlivé nástroje (já třeba vždycky ne :-)), ví, že tam violoncello je. Naštěstí je Dominika téměř profesionál. V pátek večer měla zkoušku a v sobotu už nahrávala.

Ne každý se na natáčení ve studeném kostele sv. Jana Křtitele v Liberci – Rochlici dostatečně teple oblékl. Bořekto vyřešil tím, že si půjčil ministrantskou kleriku. Přestože klerika nepatří mezi módní hity, všichni jsme museli uznat, že to v ní Bořkovi sluší. A jemu bylo navíc teplo :-).

Už při nahrávání druhého CD jsme měli hlasovou poradkyni Lydii. Ono nahrávat 10 – 12 hodin v kuse je docela dřina (jiná možnost ale nebyla) a člověk únavou přestává vnímat kvalitu svého zpěvu. Na konci dne jsme tenkrát doslova „odbourali“ utahanou Lydii i zvukaře pana Adametze, když jsme prohlásili, že „teď si jdeme konečně zazpívat …“. (Zpíváme opravdu rádi :-).)

2008 10 11 5043 all

Kompletní nahrávací sestava : vpředu hlasové poradkyně, před nimi hudební doprovod (naši hosté) a
 Schola od 3A v plné síle.

Díky většímu hudebnímu doprovodu bylo tentokrát nahrávání náročnější i delší - trvalo 2 dny. Proto si Lydie přivedla pomocnici Vlastu a na první den ještě Aničku. Kromě hlídání rytmu a čistoty tónů do nás Lydie a Vlastaneustále „lily energii“ a pak ji z nás následně zase „ždímaly“, abychom každou píseň zazpívali tak naplno, jako bychom nahrávali jenom ji jedinou. Věřím, že se jim to povedlo :-) a že i vy ze všech písní ucítíte radost, kterou při zpěvu prožíváme my sami. (zde jsou ukázky)