Kronika

Postní koncert v Žitavě

2012 03 25 009 kostel  160x120Žitava, 25. 3. 2012  Díky účasti na koncertě 4. ledna v rámci Výstavy o bibli v Žitavě jsme dostali pozvání na duchovní koncert do zdejší farnosti. Konal se v místním katolickém kostele, jako závěr celodenního farního setkání. Přestože je Žitava od Liberce "co by kamenem dohodil", bylo to naše první setkání se zdejšími katolíky.

Pro ty z nás, kteří německy moc nemluví, bylo milým překvapením přivítání v krásné češtině. Místní farář P. Bosco Marchner totiž prožil nějakou dobu v Praze, kde se naučil velice dobře česky.

Přes veškeré snahy jsme nakonec jeli pouze ve čtyřech - Tereza, Zdislava, Jirka a Zdeněk. Naše řady průběžně rozšiřovali Terezin dvouletý Ondrášek a Jirkův malý Filip a Jáchym. Kupodivu tato dětská kulisa posluchačům vůbec nevadila, naopak si po koncertě pochvalovali jeho rodinnou atmosféru.

Díky rokům kontaktů s německým prostředím máme ve svém repertoáru i několik německých písní. Čekali jsme, že naši hostitelé budou chtít, abychom jim zpívali převážně v jejich mateřštině. Opak byl ale pravdou - přáli si slyšet spíše češtinu. Koncert jsme proto sestavili z písní německých i českých; českých přejatých (ze zpěvníku Hosana) i vlastních (z autorské dílny Zdeňka a jeho manželky Dany).

Z reakcí našich hostitelů můžeme usuzovat, že nejen pro nás to bylo příjemně strávené nedělní odpoledne. A že toto naše setkání nebylo poslední.

 2012-03-25 schola od 3a s ondraskem 300x203

 Schola od 3A při koncertě v kostele P. Marie v Žitavě