Kronika

Koncert a mše v Hlinsku a Včelákově

2014 04 05 232 s3a hlinsko s tetou 150x113 Koncert a mše v Hlinsku a Včelákově, 5. a 6. 4. 2014  Nevím, kolika z vás se povedlo být narozeninovým dárkem. My jsme to štěstí měli – byli jsme překvapením k 80. narozeninám pratety a zároveň kmotřičky našeho zpěváka Honzy. Zorganizoval pro ni odpolední koncert v děkanském kostele Narození Panny Marie v Hlinsku a domluvil náš hudební doprovod při mši v kostele Máří Magdaleny ve Včelákově.

  

Sobota 5. 4. 2014

Bylo několik důvodů, proč jsme z Liberce vyrazili už v sobotu dopoledne. Tím hlavním bylo, že jsme spolu už rok nestrávili najednou víc než pár hodin. Na společný výlet jsme se všichni těšili. Jen nás mrzelo, že jsme nemohli jet úplně všichni … ale to je život.

2014 04 05 043 s3a-zg chrudim 200x150 Naše první zastávka byla v Chrudimi. Honza nás nejprve ujistil, že v Chrudimi vlastně není nic ke koukání, abychom v zápětí zjistili, že to není pravda. Díky internetu na Honzově mobilu jsme měli prohlídku i s fundovaným výkladem.

Další naše zastávka byla na zámku ve Slatiňanech. Tentokrát jsme si velice fundovanou přednášku vyslechli od místního průvodce, o kterém jsme přemýšleli, jestli na zámku i nespí, popř. jestli není jeho nějaký vzdálený dědic. Tak zaujatě nám o zámku a jeho historii vyprávěl.

Po čtvrté hodině odpolední jsme dorazili do Hlinska. My jsme se šli ujistit, že zdejší P. Novák je ten samý, kterého známe již z dřívějška z Příchovic, a Honza vyrazil za svojí kmotřičkou Františkou. Říci jí, aby se hned teď oblékla (hlavně teple), že s ním někam pojede, že pro ni něco má. Všichni místní, kteří pratetu znali, nevěřili, že ji Honza skutečně přiveze. Ale ta nám všem ukázala, že duší je stále mladá, a přijela. Na uvítanou dokonce prohlásila, že když Honza zabočil v Hlinsku ke kostelu, bylo jí všechno jasné.

Přestože kostel nepraskal ve švech množstvím posluchačů, dokonce nebyl ani poloprázdný, ba ani čtvrtinu kostela by návštěvníci nedokázali zaplnit, koncert se vydařil. Pro nás nikdy není důležité množství lidí v lavicích, ale rodinná atmosféra, kterou se vždy snažíme vytvořit. Většinou má na tom největší zásluhu Zdeněk, tentokrát byl ale bohužel napůl nemocný. Neplánovaně se o dobrou náladu postaralo naše „trio D+H+Z“, když zjistilo, že píseň, kterou společně léta zpívají, už nezpívali hodně dlouho a začínali ji natřikrát.

2014 04 05 236 na fare 200x150 Večer a noc jsme strávili na faře v Hlinsku. P. Novák nám nejprve s úsměvem oznámil, že na faře moc netopí, vlastně jen v jedné místnosti. To prý, abychom moc neponocovali a brzy zalezli do teplých spacáků. Nás to ale neodradilo a i P. Novák s námi nakonec strávil víc času, než původně plánoval. Zdeněk nám předvedl svoji všestrannost a spolu s Marcelou se pustil do háčkování. Nešlo mu to sice tak rychle (Marcela háčkování propadla skoro jako droze a háčkuje při každé možné příležitosti, takže jí to jde opravdu rychle), ale základem šály se nakonec pochlubit mohl.

  

Neděle 6. 4. 2014

Zatímco většina fary ještě spala, Zdeněk a Zdislava brzy ráno vyrazili na průzkum okolí – blízkého Betléma.

I zdejší farníci mají hezký zvyk jít si po nedělní mši na chvíli společně sednout na faru, dát si čaj, buchtu, popovídat si. Díky tomu jsme měli možnost se s nimi seznámit. A také si zazpívat. Většina z nich totiž zpívá v místním sboru.

Po snídani jsme vyrazili do Včelákova. Na místním hřbitově jsme v tichosti pozdravili Honzovy příbuzné. Při mši jsme ještě jednou zazpívali Honzově kmotřičce. Tady už jsme koncert neměli (mše končila těsně před obědem), přestože několik místních prohlásilo, že by nás klidně poslouchali ještě 2 hodiny.

2014 04 06 457 s3a skanzen 200x153 Cestu domů jsme začali psychicky náročnou návštěvou blízkých Ležáků. Resp. údolí, kde kdysi stály domy této vesnice. Panuje zde tíživé ticho, ze kterého mrazí. Stále připomíná hrůzu, která se tu před lety stala.

Další zastávky už byly veselejší. Skanzen Veselý Kopec byl opravdu veselý a v krčmě Svobodné Hamry bylo milo a útulno. Prostředí i obsluha. V Hořicích jsme nakoupili hory Hořických trubiček a pak už jsme tak rychle, jak to jen šlo, ujížděli domů. Zdeňkovo auto si sice muselo trochu odpočinout, protože se mu zasekly brzdy, ale i ono nakonec v pořádku dorazilo do Liberce.

Na závěr ještě informace pro ty, kteří nestihli náš koncert v Hlinsku: další výlet do Hlinska a Včelákova máme naplánován za 10 let, až bude Honzova kmotřička slavit další kulatiny.

2014 04 06 581 da ma piva ok 250x188

Na zdraví tety Fandy! 

 

Další fotogalerie:

Město Chrudim a zámek Slatiňany ; Hlinsko a Včelákov ; Skanzen Veselý Kopec ; Ležáky .