Noc kostelů 2010

2010 05 28 025 tma se svickami 160x120

Liberec - Ruprechtice, 28. 5. 2010 Mši sv. i následný program doprovází rytmickými písněmi Schola od 3A. Noc kostelů 2010 v Kostele sv. Antonína Paduánského v Liberci Ruprechticích (zdroj: plakáty a webové stránky Noci kostelů)

Letos se ruprechtická farnost poprvé zapojila do celoevropské akce s názvem Noc kostelů. Protože právě zde, v Ruprechticích, máme jako Schola svoji "základnu" (většina členů je z této farnosti, na faře máme každý týden zkoušku), zapojili jsme se do akce i my. Že jsme doprovodili „zahajovací“ mši svatou, bylo samozřejmostí - zpíváme zde každý pátek. Obvyklý už pro nás ale nebyl krátký koncert, kterým jsme přispěli do programu. V Liberci totiž samostatná vystoupení nemíváme. Již v pozdní noční hodině jsme adorativními písněmi doprovodili závěrečnou modlitbu.

Vlastně jsme jako Schola přispěli ještě trochu víc, protože Zdislava, naše basistka, se nechala umluvit a na hodinu se z ní stala průvodkyně kostelem. My ostatní jsme byli v pohotovosti, kdyby bylo během večera potřeba zpěvem vyplnit neplánovanou pauzu v programu.

Do kostela se přišlo podívat hodně místních usedlíků. Většina z nich přiznala, že sice kolem kostela často projdou, ale uvnitř vlastně ještě nikdy nebyli. A nebo byli, ale ještě před tím, než se z kostela na dlouhou dobu stal archiv a byl pro veřejnost uzavřen. Zážitkem pro ně bylo i setkání s živým františkánem v hábitu. Takové „obrazy“ už znají vlastně jen z filmů. V současnosti už kněží i řeholníci chodí v civilním oblečení.

2010 05 28 s3a noc kostelu 300x225Naším „živým“ františkánem byl P. Antonín. Byl u znovuotevření kostela a zná spoustu zajímavých podrobností z jeho historie, o které se vždy rád podělí.

Další atrakcí byl pohled na kostelní klenbu – nikoliv však ze zdola, ale ze shora, z půdy. O to byl velký zájem a před vchodem do věže se neustále tvořila dlouhá fronta. Pro návštěvníky toho bylo připraveno samozřejmě mnohem víc, ale to by bylo spíš pro článek na stránky farnosti.

Věříme, že jsme svým zpěvem přispěli k tomu, že se návštěvníkům u nás líbilo a že se k nám opět přijdou podívat.