Kronika

Premiéra filmu o sv. Kláře, klariskách a hrušni

2006 07 22 obalka dvd o sv klareBautzen, 22. 7. 2006 – Premiéra filmu o sv. Kláře a její hrušni „Privilegium chudoby nebo privilegium být chudý“ („Das Privileg der Armut oder das Privileg arm zu sein“)
 
Při naší jarní návštěvě u sester klarisek v Bautzenu, která už sama o sobě byla pro nás velkým překvapením, jsme netušili, co pro nás Pán ještě chystá. 
   
 
2006 07 22 189 marita kito 200x150Letos v květnu jsme se v Bautzenu seznámili s velice milými manželi Maritou a Kitem. Sami o sobě říkají, že nejsou křesťané, jen se nějak „přimotali“ ke klariskám a od té doby jsou s nimi v kontaktu. Ovšem - ve velmi úzkém a aktivním kontaktu ..
Také nám na sebe prozradili, že si udělali filmařský kurz a věnují se tvorbě amatérského filmu. Natočili také dokumentárně-hraný film o životě sv. Kláry, jejím řádu, přátelství s řádem františkánů i příběh, jak se hrušeň sv. Kláry, jejíž  kořeny sahají až do 13. století, dostala z Brixenu do Bautzenu.
 
2006 07 22 183 antonin 200x150Protože Schola od 3A na jaře zpívala při slavnostním sázení hrušně v klášterní zahradě sester klarisek v Bautzenu, použili Kito a Marita ve svém filmu části písní, které jsme ten den zpívali (v repertoáru máme i písně německé). 
Tak přišli s myšlenkou, že by se jim líbilo, kdyby píseň sv. Františka (Píseň bratra Slunce – Sonnengesang) zazněla ve filmu v němčině (do té doby jsme ji zpívali pouze česky) a také jako čistě orchestrální skladba. A že mají 18. června volno a že by si píseň přijeli nahrát. Byla to pro nás docela výzva, ale kývli jsme na ni. Měli jsme necelé dva týdny na nácvik. První, co jsme s hrůzou zjistili, bylo, že německá verze písně má sedum slok a dva různé refrény. To bylo pro nás „neněmčináře“ velké sousto. Díky několika sólům jsme to ale nakonec přece jen (nějak) zvládli.
  
2006 07 22 007 nastenka rodokmen klarisek 200x150„Čistě náhodou“ si svůj příjezd do Liberce Kito a Marita naplánovali na den premiéry naší první „G-mše“ (mše složená z autorských písní Dany a Zdeňka Glaserových s doprovodem orchestru). A tak kromě písně do svého filmu nahráli i pro nás celou mši a my máme díky této „náhodě“ krásnou památku.
 
V neuvěřitelně krátkém čase Kito a Marita film dodělali a nás, samozřejmě, pozvali na jeho premiéru. Protože se konala v červenci, přijelo nás do Bautzenu pouze pár – P. Antonín, Marcela, Zdislava a Zdeněk. To ale nebylo důležité. 
 
2006 07 22 134 kaple 200x150
 
 
 
Již mnohokrát jsme měli možnost zjistit, jakou má Bůh fantazii a jak jsou Jeho plány mnohem velkolepější, než si dokážeme sami vymyslet. Moci se podílet na takovémto krásném duchovním díle je pro nás velká čest a  krásný Boží dárek.